Menü

SSL Sertifikası

SSL kelimesi terim olarak Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltmasıdır. Secure = Güvenli , Socket = Soket ve Layer = Katman anlamında kullanılır. Türkçe veya İngilizce olarak açılımını bilsekte SSL in teknik olarak yaptığı işi bu kelimelerle açıklamak pek mümkün değildir.

SSL, birbirleriyle bir protokol olarak nasıl iletişim kuracağını bilen iki kişi arasında güvenli bir iletişim katmanı oluşturur. Bu katmandan geçen veriler belirli formüllere göre maskelenerek o anda şifreleme ve kilit açma yoluyla aktarılır. Bu şekilde iki güvenli uygulama arasındaki iletişim sağlanır.

Örnek vermek gerekirse, bilgisayarlarımızda kullandığımız Internet Explorer ve Firefox gibi tarayıcıları protokolünü destekleyecek şekilde hazırlanmış olarak yazılmıştır. Web sayfası oluşturan web sunucu yazılımları da aynı uyumluluğa sahiptir. Bu web sunucu ile tarayıcı arasında SSL protokolünde bir veri akışı olması talep edildiği anda her iki tarafta bu uyumluluk sayesinde güvenli trafik oluşturabilmektedir.

Milyonlarca web sunucu ve tarayıcı kurulumu olduğunu göz önüne alırsak bu şifreleme ve tekrar açma işini sabit anahtarlar üzerine yapmak kesinlikle çok büyük bir güvenlik problemi olurdu. Bu nedenle SSL protokol trafiğini şifreleyecek sunucular ve tarayıcılar tarafından benzer şekilde anlaşılabilecek sertifikaları ortaya çıkmıştır. Bu sertifikalar, işlemlerin gerçekleşmesi için şifreleme dizinlerini her ikisine de yönlendirir. İşte bu sertifikalara SSL Sertifikası adı verilmektedir.

Bilgilendirme

Neler Yapıyoruz?

İletişim & Sosyal Medya

Paşaalanı Mahallesi Çengel Caddesi No:123/B Karesi/Balıkesir
0 (554) 285 44 86
0 (266) 606 06 25
info@ozguweb.com