Menü

Sanal Sunucu

Sanal sunucu olarak da bilinen sanal sunucu teknolojisi, bazı yazılım çoklu sistemlerin varlığıdır. birbirinden bağımsız çalışan fiziksel bir sunucudur. Tek bir sunucuda bulunan sanal sunucular ile tüm işlemler sunucular üzerinde gerçekleştirilebilir.

Aslında sanal sunucuların özel bir sunucu gibi olduğunu söyleyebiliriz. Her sanal sunucu, ayrı bir işletim sistemi yanı sıra yazılım yüklenerek çalıştırılabilir. Sanal sunuculardaki her web sitesinin IP'leri, e-posta yönetimi veya işletim sistemleri vardır. Güvenlik sistemleri, şifreleri ve verileri özel bir sunucudaymış gibi korunur. Sanal sunucular , özellikle web barındırma maliyetlerini azaltmak için çok faydalı bir çözümdür.

Sanal Sunucu Ne İşe Yarar?

Sanal sunucular genellikle küçük orta ölçekli işletmeler tarafından web sitelerini barındırmak ve yedeklemek, radyo yayını sağlamak ve web yazılımlarını içermek amacıyla kullanılır. Herhangi bir nedenle engellenen veya ulaşılamayan siteler sanal sunucu kullanıyorsa, sanal sunucuda kayıtlı site bilgileri ile hizmet vermeye devam ederler.


Sanal sunucuların en önemli özelliklerinden biri de sistem üzerinde kontrol yetkisinin %100 sizin elinizde olmasıdır. Kurulumu çok kolay olduğu gibi sanal sunucu sayesinde sitenizde değişiklik ve geliştirme yapmak da kolaydır ve siteniz üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur.

Sanal Sunucunun Yararları Nelerdir?

Sanal sunucu hem paylaşımlı hem de dedicated sunucunun avantajlarına sahiptir. Özellikleri sayesinde her birinin kendi bant genişliği ve depolama alanı vardır, ancak bunların fiyatları onları sağlayan özel sunuculardan daha azdır. SSH ve root erişimi sayesinde sanal ortam mükemmel şekilde optimize edilebilir. Özelleştirilmesi sayesinde kullanıcılar istedikleri hatta işletim sistemini ihtiyaçlarına göre seçebilirler. Ölçekleme sanal sunucuları, ihtiyaç olmadığında yukarı veya aşağı ölçekleme hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Sunucu kaynaklarının birbirinden izole edilmiş olması , sunucuda depolanan verilerin güvenliğini de sağlar.

Bilgilendirme

Neler Yapıyoruz?

İletişim & Sosyal Medya

Paşaalanı Mahallesi Çengel Caddesi No:123/B Karesi/Balıkesir
0 (554) 285 44 86
0 (266) 606 06 25
info@ozguweb.com